Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača
The quality and safety od pork meat from the consumer
Authors
Glamočlija, NatašaProkopljević, Martina
Popović, Ljuba
Glišić, Marija
Lovrenović, Mirjana
Janjić, Jelena
Bošković Cabrol, Marija
Conference object (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Нутритивна вредност меса у исхрани људи је добро позната, па су разумљива мишљења да је месо основ исхране људи. За свињско месо се сматра да има 14 кључних разлога који га чине нутритивно вредним. Наиме, свињско месо је изузетан извор протеина, витамина Б 12, витамина Б6, тиамина, ниацина, селена, цинка и фосфора. Оно је, даље добар извор рибофлавина и калијума, а извор је и гвожђа, магнезијума и пантотенске киселине. Разуме се да је месо и добар енергетски извор што зависи највише од садржаја масти у месу. Свињско месо садржи мале количине натријума (55 мг/100г што је свега 2 % од дневних потреба). Ова врста меса, природно не садржи транс или хидрогенизоване масти, које се сусрећу код преживара. Вредност свињског меса је и у чињеници да се користи у изради различитих и врло цењених производа од меса од којих су неки са дугом традицијом. У свету се стално чине напори да се произведу што веће количине меса, па разуме се и свињског. То се постиже на различите начине, а пре свега генетск...ом селекцијом, исхраном, условима гајења. Напори произвођача меса нису, међутим, везани само за повећање обима производње, већ су у великој мери усмерени и на добијање меса високог квалитета, меса које ће задовољити потребе све захтевнијих потрошача. Потрошач, данас и у нашој земљи и у свету квалитет меса везује за услове гајења ( држања) животиња, њихову добробит и етичка питања, и посебо за безбедност меса (биолошке и хемијске опасности). Са становишта индустрије меса и њихове жеље да задовоље потрошача квалитет меса се везује за безбедност, хемијски састав и нутритивну вредност као и сензорне особине меса.
Keywords:
svinjsko meso / kvalitet / potrošačiSource:
20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015, 2015, 50-51Publisher:
- Banja Luka : Veterinarska Komora Republike Srpske
Funding / projects:
- Selected biological hazards for safety/quality of food of animal origin and control measures from farm to consumer (RS-MESTD-Technological Development (TD or TR)-31034)
Note:
- Zbornik kratkih sadržaja
Collections
Institution/Community
Fakultet veterinarske medicineTY - CONF AU - Glamočlija, Nataša AU - Prokopljević, Martina AU - Popović, Ljuba AU - Glišić, Marija AU - Lovrenović, Mirjana AU - Janjić, Jelena AU - Bošković Cabrol, Marija PY - 2015 UR - https://vet-erinar.vet.bg.ac.rs/handle/123456789/3873 AB - Нутритивна вредност меса у исхрани људи је добро позната, па су разумљива мишљења да је месо основ исхране људи. За свињско месо се сматра да има 14 кључних разлога који га чине нутритивно вредним. Наиме, свињско месо је изузетан извор протеина, витамина Б 12, витамина Б6, тиамина, ниацина, селена, цинка и фосфора. Оно је, даље добар извор рибофлавина и калијума, а извор је и гвожђа, магнезијума и пантотенске киселине. Разуме се да је месо и добар енергетски извор што зависи највише од садржаја масти у месу. Свињско месо садржи мале количине натријума (55 мг/100г што је свега 2 % од дневних потреба). Ова врста меса, природно не садржи транс или хидрогенизоване масти, које се сусрећу код преживара. Вредност свињског меса је и у чињеници да се користи у изради различитих и врло цењених производа од меса од којих су неки са дугом традицијом. У свету се стално чине напори да се произведу што веће количине меса, па разуме се и свињског. То се постиже на различите начине, а пре свега генетском селекцијом, исхраном, условима гајења. Напори произвођача меса нису, међутим, везани само за повећање обима производње, већ су у великој мери усмерени и на добијање меса високог квалитета, меса које ће задовољити потребе све захтевнијих потрошача. Потрошач, данас и у нашој земљи и у свету квалитет меса везује за услове гајења ( држања) животиња, њихову добробит и етичка питања, и посебо за безбедност меса (биолошке и хемијске опасности). Са становишта индустрије меса и њихове жеље да задовоље потрошача квалитет меса се везује за безбедност, хемијски састав и нутритивну вредност као и сензорне особине меса. PB - Banja Luka : Veterinarska Komora Republike Srpske C3 - 20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015 T1 - Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača T1 - The quality and safety od pork meat from the consumer SP - 50 EP - 51 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_veterinar_3873 ER -
@conference{ author = "Glamočlija, Nataša and Prokopljević, Martina and Popović, Ljuba and Glišić, Marija and Lovrenović, Mirjana and Janjić, Jelena and Bošković Cabrol, Marija", year = "2015", abstract = "Нутритивна вредност меса у исхрани људи је добро позната, па су разумљива мишљења да је месо основ исхране људи. За свињско месо се сматра да има 14 кључних разлога који га чине нутритивно вредним. Наиме, свињско месо је изузетан извор протеина, витамина Б 12, витамина Б6, тиамина, ниацина, селена, цинка и фосфора. Оно је, даље добар извор рибофлавина и калијума, а извор је и гвожђа, магнезијума и пантотенске киселине. Разуме се да је месо и добар енергетски извор што зависи највише од садржаја масти у месу. Свињско месо садржи мале количине натријума (55 мг/100г што је свега 2 % од дневних потреба). Ова врста меса, природно не садржи транс или хидрогенизоване масти, које се сусрећу код преживара. Вредност свињског меса је и у чињеници да се користи у изради различитих и врло цењених производа од меса од којих су неки са дугом традицијом. У свету се стално чине напори да се произведу што веће количине меса, па разуме се и свињског. То се постиже на различите начине, а пре свега генетском селекцијом, исхраном, условима гајења. Напори произвођача меса нису, међутим, везани само за повећање обима производње, већ су у великој мери усмерени и на добијање меса високог квалитета, меса које ће задовољити потребе све захтевнијих потрошача. Потрошач, данас и у нашој земљи и у свету квалитет меса везује за услове гајења ( држања) животиња, њихову добробит и етичка питања, и посебо за безбедност меса (биолошке и хемијске опасности). Са становишта индустрије меса и њихове жеље да задовоље потрошача квалитет меса се везује за безбедност, хемијски састав и нутритивну вредност као и сензорне особине меса.", publisher = "Banja Luka : Veterinarska Komora Republike Srpske", journal = "20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015", title = "Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača, The quality and safety od pork meat from the consumer", pages = "50-51", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_veterinar_3873" }
Glamočlija, N., Prokopljević, M., Popović, L., Glišić, M., Lovrenović, M., Janjić, J.,& Bošković Cabrol, M.. (2015). Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača. in 20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015 Banja Luka : Veterinarska Komora Republike Srpske., 50-51. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_veterinar_3873
Glamočlija N, Prokopljević M, Popović L, Glišić M, Lovrenović M, Janjić J, Bošković Cabrol M. Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača. in 20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015. 2015;:50-51. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_veterinar_3873 .
Glamočlija, Nataša, Prokopljević, Martina, Popović, Ljuba, Glišić, Marija, Lovrenović, Mirjana, Janjić, Jelena, Bošković Cabrol, Marija, "Kvalitet i bezbednost svinjskog mesa sa stanovišta potrošača" in 20. Jubilarno godišnje Savjetovanje doktora veterinarske medicine Republike Srpske/BIH sa međunarodnim učešćem, Banja Luka, 11 - 14. jun, 2015 (2015):50-51, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_veterinar_3873 .